Avalon » Twórcy » Rob Liefeld

Rob Liefeld

Biografia

Data urodzenia:
1967-03-10
Miejsce urodzenia:
Fullerton, Kalifornia
Biografia
Rob Liefeld swoją komiksową karierę zaczął w dość młodym wieku, kiedy to w 1987 roku, zaraz po szkole średniej, został zatrudniony przez obydwu gigantów amerykańskiego rynku. O ile jednak jego krótki staż w DC przeszedł praktycznie bez echa ("Hawk and Dove", "Checkmate"), tak w Marvelu artysta ten szybko dorobił się sporych pieniędzy i ogromnej popularności, podobnie zresztą, jak choćby Jim Lee, czy Todd McFarlane. Stało się tak krótko po tym, jak ówczesny redaktor naczelny "Domu Pomysłów", Tom de Falco przekazał młodzieńcowi konającą serię "New Mutants". Nikt nie spodziewał się, że ten, wraz ze scenarzystą Fabianem Niciezą, uczyni ją jedną z najlepiej sprzedających się pozycji tamtego okresu. Komercyjny sukces doprowadził do przekształcenia "Nowych Mutantów" w "X-Force" - komiks, który opowiadał o grupce nastolatków, którzy nie chcieli być uczniami Xaviera, a w zamian na swego mentora wybrali przybysza z przyszłości, Cable'a.

Co zdarzyło się w roku 1992 wiemy wszyscy: grupa najpopularniejszych artystów Marvela, nieusatysfakcjonowana już pracą nad postaciami, do których nie miała żadnych praw, postanowiła założyć własną firmę. Tak, z inicjatywy Todda McFarlane'a, Jima Lee, Whilce'a Portacio, Erika Larsena, Marca Silvestri'ego, Jima Valentino i oczywiście Liefelda powstało Image Comics. Ten ostatni zaprojektował logo firmy i szybko opublikował pierwszą serię nowego wydawnictwa - "Youngblood". Co ciekawe, rok wcześniej młody rysownik planował opublikować ten komiks pod tytułem "The X-Tremists", jednak wówczas De Falco powiedział mu, że jeśli to zrobi, straci pracę. Ten jednak dopiął swego, a pierwsze numery "YB" biły rekordy popularności. Kiedy wydawało się, że Liefeld jeszcze długo będzie tworzył dla firmy, której był współwłaścicielem, stało się coś niespodziewanego - w 1996 roku pozostali udziałowcy przeprowadzili głosowanie i - w jego wyniku - postanowili usunąć Roba Liefelda. Trudno ze stuprocentową pewnością powiedzieć dlaczego tak sie stało - jako oficjalny powód podano fakt, że młody rysownik koncentrował się tylko na swoim komiksie a nie dbał o dobro całego wydanictwa, a także to, że postanowił on wrócić do pracy w Marvelu przy okazji "Heroes Reborn" (co oczywiście jest bzdurą, bo to samo zrobił Jim Lee, a jego pozycja pozostała nienaruszona). Nieoficjalnie mówi się, że prawdziwą przyczyną usnięcia był konflikt z Toddem McFarlane'em.

Z komiksami "Avengers" i "Captain America", będącymi częścią "Heroes Reborn", wiąże się pewna ciekawa anegdota zawiązana z osobą Liefelda. Otóż po naszkicowaniu pierwszego numeru "CA" bez żadnego scenariusza, według własnego "widzimisię", zwrócił się on z prośbą do Chucka Dixona o stworzenie fabuły zgodnej z tym, co Rob narysował. Incydent ten nie spowodował jednak utracenia przez niego wizerunku profesjonalisty w oczach kolegów po fachu. Co więcej, zawsze był on w stanie nakłonić branżowe gwiazdy do współpracy z nim. W miarę zakładania przez Liefelda kolejnych firm, jak "Awesome Entertainment", "Extreme Studios", czy "Maximum Press", nad jego komiksami pracowali tacy ludzie jak Alan Moore ("Youngblood", "Supreme", "Glory") Jeph Loeb ("Re: Gex", "Coven"), Steve Skroce ("Team Youngblood"), Rick Veitch ("Team Youngblood"), czy Kurt Busiek ("Youngblood: Imperial") i ze wszystkimi popadał on w konflikty. Veitch i Skroce oskarżyli go o nieoddanie oryginalnych szkiców, Moore pokłócił się z nim o prawa autorskie, Busiek wielokrotnie przypominał mu, że nie był scenarzystą "YB: Imperial", a tylko tzw. plotterem, czego Liefeld nie chciał przyjąć do wiadomości.

Mimo tych kontrowersji otaczających jego osobę, Rob Liefeld nie ma problemu ze znalezieniem pracy w branży komiksowej. Po 2-3 letniej "banicji" związał się on z kolejną firmą, "Arcade Comics", przez którą wydaje "Youngblood: Bloodsport" (właściwie to z trzech zapowiadanych numerów ukazał się jeden) oraz wspomniane wcześniej "Youngblood: Imperial". Relaunch "X-Force" sprzedaje się przyzwoicie, a na ten rok artysta szykuje mini-serię "Shatterstar". Na dodatek współpracuje ze studiem filmowym Universal, tworzy grę komputerową "Youngblood" i wciąż jest jednym z najpopularniejszych rysowników w Ameryce.

Opracował: Killah
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.