Avalon » Biosy » Hulk [Bruce Banner]

Hulk [Bruce Banner]

Charakterystyka

Hulk [Bruce Banner]
Name:
Hulk [Bruce Banner]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Robert Bruce Banner
Poprzednie pseudonimy:
Annihilator, Captain Universe, Joe Fixit, Mr. Fixit, Maestro, Mechano, Professor, War, Bruce Bancroft, David Banner, David Bixby, Bob Danner, Bruce Jones, Bruce Roberts, David Blaine, Green Scar, Green King, Green Goliath, Jade Giant
Uniwersum:
Ziemia 616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
177cm (Banner), około 2-2,5m (Hulk)
Waga:
58kg (Banner), około 400-650kg (Hulk)
Kolor włosów:
brązowe(Banner), czarne/zielone (Hulk)
Kolor oczu:
brązowe (Banner), szare/zielone (Hulk)
Zajęcie/zawód:
niezatrudniony, były fizyk jądrowy
Klasa postaci:
nadczłowiek (gamma mutagenik)
Status prawny:
posiada kryminalną przeszłość
Stan cywilny:
wdowiec
Narodowość:
amerykańska
Miejsce narodzin:
Dayton, Ohio, USA
Znani krewni:
Betty Ross Banner (żona, nie żyje), generał Thaddeus "Thunderbolt" Ross (teść), Jennifer Walters (She-Hulk, kuzynka), Morris Walters (wujek), Elaine Banner Walters (ciotka, nie żyje), Brian Banner (ojciec, nie żyje), Rebecca Banner (matka, nie żyje), pani Drake (ciotka, prawdopodobnie nie żyje), Cassandra Walters Pike (ciotka), David Pike (kuzyn), Caiera the Oldstrong (żona, nie żyje), Skaar (syn), Lyra (córka), Scorpion [Carmilla Black] (domniemana córka)
Powiązania z grupami:
Avengers, Defenders, Secret Defenders, Fantastic Four, Horsemen of Apocalypse, Hulkbusters, Pantheon, Przymierze (Warbound), The Order
Baza operacyjna:
brak, ale preferuje Nowy Meksyk
Pierwsze pojawienie się:
Incredible Hulk #1 (marzec 1962)
Zdolności:
Hulk posiada niewiarygodne pokłady nadludzkiej siły fizycznej, czyniące go prawdopodobnie najpotężniejszą istotą, jaka chodziła po Ziemi. Poziom jego potęgi jest potencjalnie nielimitowany, ponieważ wzrost siły fizycznej Hulka jest wprost proporcjonalny do poziomu jego stanów emocjonalnych, takich jak stres, czy w szczególności gniew. Hulk może trzasnąć potężnie swoimi dłońmi, wytwarzając w ten sposób falę uderzeniową, niczym po wybuchu bomby. Hulk używa swoich niezwykle potężnych mięśni nóg do skakania na ogromne odległości. Potrafi przebyć tysiące kilometrów jednym skokiem, raz prawie udało mu się okrążyć całą Ziemię po orbicie po jednym wybiciu. Kontrolując siłę wyskoku i trajektorię lotu, może przy lądowaniu wytworzyć potężne kratery lub ruchy sejsmiczne. Hulk wykazał wysoką odporność na wszelkie rany fizyczne, na ekstremalne temperatury i wszelkie znane na świecie trucizny oraz choroby. W dodatku ma wyjątkowo rozwinięty czynnik samogojący, znacznie szybszy nawet od tego Wolverine'a. Jego wytrzymałość, podobnie jak siła, ma charakter dynamiczny. Im bardziej jest rozgniewany, tym szybciej się uzdrawia i jest wytrzymalszy. Hulk był też widziany na dnie oceanu. Nie dokuczała mu ani dekompresja, ani ciśnienie, ani nawet brak tlenu. Jego ciało dostosowało się do panujących warunków i wypełniło płuca bogatym w tlen płynem perfluorokarbonowym. W podobny sposób może przetrwać w otwartej przestrzeni kosmicznej. Hulk potrafi oprzeć się próbie kontroli jego umysłu. Ma to pewnie związek z tym, że posiada kilka osobowości nieustannie walczących między sobą. Z powodu panicznego strachu Bruce'a przed powrotem jego zmarłego ojca, Hulk zyskał zdolność widzenia duchów. Ta sama zdolność pozwala mu widzieć postacie astralne. Hulk ma tez świetną orientację w terenie, z każdego miejsca na świecie potrafi instynktownie powrócić na pustynię, gdzie powstał w wyniku wybuchu gamma-bomby.
Uwagi:

Bruce Banner jest geniuszem w dziedzinie fizyki jądrowej (ma doktorat z tej dziedziny), a także jednym z najmądrzejszych ludzi w uniwersum Marvela. Po przeistoczeniu się w Hulka, świadomość Bannera ma na niego wpływ, ale bardzo ograniczony.
 
Biografia:
Rodzicami Bruce'a byli Brian i Rebecca Banner. Brian jako dziecko, prawdopodobnie wraz ze swoją matką, był poddany psychologicznej i zapewne też fizycznej przemocy ze strony ojca. Brian czuł, że jego ojciec jest potworem i bał się, iż odziedziczy to w genach, dlatego nigdy nie miał w planach dzieci, żeby nie było możliwości, że zrobi swojemu dziecku to, co jego ojciec zrobił mu. Podczas studiów, Brian poznał i poślubił Rebeccę, która pragnęła założyć rodzinę. Brian nigdy nie podzielił się z nią swoimi przeżyciami i obawami. Był on najmłodszą osobą na uczelni, której udało się zdobyć tytuł doktorski w dziedzinie fizyki. Jego podyplomowe opcje były nieograniczone, ale postanowił on przenieść się do Los Alamos, aby tam pracować dla rządu nad odnalezieniem źródła czystego, nuklearnego promieniowania. Stres w pracy doprowadził go do nadużywania alkoholu. Stał się bardzo nerwowy i szybko wpadał w gniew na swoją żonę i współpracowników. Po pewnej nocy nadmiernego picia, Brian próbował pracować nad swoim projektem i przypadkowo spowodował przeciążenie rządowego sprzętu. Po tym zdarzeniu został poddany pod sąd wojenny i zwolniony z posady. Chociaż w czasie tamtej awarii był on za pancerną szybą i był od tamtego czasu wielokrotnie przebadany przez specjalistów, którzy niczego nie wykazali, Brian wciąż czuł się źle, jakby część promieniowania dotarła do niego i w jakiś sposób zmieniła strukturę genetyczną. To jeszcze bardziej utwierdziło go w przekonaniu, że nie powinien mieć dzieci. Po pewnym czasie Brian znalazł nową pracę i na nowo poukładał swoje życie, gdy jego żona oznajmiła mu, iż jest w ciąży. 
Rebecca miała problemy w czasie ciąży, ale nie wiadomo, o jakie komplikacje dokładnie chodziło. Po narodzinach w Dayton, w Ohio, Bruce został przewieziony na intensywną terapię na obserwację, lecz skrupulatne badania niczego niezwykłego nie wykazały. Był też przebadany pod kątem skażenia promieniowaniem z powodu wcześniejszego wypadku ojca, ale i te testy niczego nie wykazały. Brian, przekonany, że jednak jest coś nie tak z jego synem, starał się spędzać z nim tyle czasu, ile to możliwe. Gdy rodziców nie było w domu, mały Bruce zostawał ze swoją nianią, która nie okazywała mu żadnej sympatii oraz nie poświęcała mu uwagi. Podczas świąt Bożego Narodzenia, gdy Bruce miał już cztery lata, pod choinką znalazł zestaw małego konstruktora. Bruce złożył model w zastraszająco krótkim czasie, wtedy Brian wściekł się, zniszczył dzieło syna i nazwał go dziwadłem. Nikt w jego wieku nie powinien złożyć modelu tak szybko. Brian sądził, iż promieniowanie miało wpływ na umysł Bruce'a, czyniąc go wyjątkowo mądrym i gdyby nie Rebecca akurat wchodząca do pokoju, prawdopodobnie zabiłby syna. Rebecca została pobita, próbując go powstrzymać. To samo spotkało Bruce'a, gdy próbował pomóc matce. Brian nazwał syna nieludzkim potworem i wyjawił, że nigdy nie chciał dziecka. Kilka lat później, po wielu cierpieniach i katuszach, Rebecca spakowała walizki, wzięła Bruce'a i chciała odejść. Brian złapał ich przy samochodzie, zanim zdążyli uciec i zaczął szarpać się z żoną. Bruce krzyczał, żeby przestali i że będzie już dobry, wtedy Brian cisnął Rebeccą o ziemię i ją zabił. Bruce podbiegł do jej martwego ciała i usiadł w bezruchu. Wtedy właśnie doznał dziecięcego porażenia mózgowego, zamknął się w sobie, przestał okazywać emocje, a jego świadomość zaczęła się rozwidlać. Podczas procesu w sprawie śmierci Rebecci, Bruce próbował kryć swojego ojca, lecz odkryto, że był on przez niego do tego zmuszony. Brian został skazany i osadzony w szpitalu psychiatrycznym, a gdy go zabierano, wściekle wrzeszczał do swojego syna, że jeszcze go dostanie.
Bruce został wysłany do siostry jego martwej matki, pani Drake. Gdy trochę podrósł, zaczął uczęszczać do naukowej szkoły średniej. Z powodu swojej niesamowitej inteligencji i braku okazywania emocji nie miał przyjaciół i był obiektem żartów. Tylko dyrektor szkoły okazywał zainteresowanie Bruce'owi i jego nierozwiązanym problemom. W tamtych czasach spędzał wakacje ze swoją młodszą kuzynką, Jen Walters (późniejsza She-Hulk).
Później Bruce uczęszczał do uniwersytetu stanowego w Navapo, w Nowym Meksyku. Był adiutantem profesora Herberta Josiaha Wellera. Tam poznał Susan Jacobson, swoją pierwszą dziewczynę. Po kilku miesiącach znajomości Susan była zaniepokojona tym, że oboje ledwo się dotykali przez ten czas. Gdy wykonała pierwszy ruch, Bruce gwałtownie nią szarpnął i wydawał się być wtedy inną osobą. Susan wystraszyła się go i zerwała z nim po tym zdarzeniu. Banner miał jeszcze kilka takich bezowocnych znajomości. Bruce przez krótki czas studiował też na uniwersytecie stanowym w Pensylwanii, gdzie poznał Waltera Langkowskiego (późniejszego Sasquatcha).
Później Bruce uczęszczał do bliżej nieokreślonej szkoły medycznej, gdzie zapoznał Angelę Lipscombe, z którą zaczął chodzić. Trochę innych aspektów jego osobowości ujawniło się wtedy. Był w stanie okazywać jej emocje oraz zainteresowanie. Po skończeniu szkoły Angela dostała stypendium i szybko uzyskała pracę, lecz Bruce miał problemy ze znalezieniem kogoś, kto byłby zainteresowany jego pracą pod tytułem: "Przewidywanie spontanicznych formacji cząsteczek gamma w próżni". Może to była zazdrość, a może przejaw jakiejś innej osobowości, ale Bruce szorstko, bez słowa wytłumaczenia zerwał z Angelą.
Bruce dostał się do Instytutu Technologii w Kalifornii i zaczął studiować fizykę nuklearną. Możliwe, że wybrał taki kierunek podświadomie, idąc w ślady pracy swojego ojca, szukając jego akceptacji. Tam spotkał Phillipa Sternsa (późniejszego Madmana).
Po ukończeniu szkoły, Bruce przedstawił projekt gamma-bomby generałowi Thaddeusowi "Thunderbolt" Rossowi. Bomby, której wybuch zniszczyłby wszystko oprócz ludzi, pozostawiając ich przy życiu. Po złożeniu tej propozycji, Bruce został zawiadomiony, że jego ojciec został wypuszczony ze szpitala psychiatrycznego po blisko piętnastu latach. Banner rozmawiał z lekarzami w tej sprawie, lecz oni zgodnie twierdzili, że jego ojciec jest gotowy do powrotu do społeczeństwa. Bruce pozwolił swojemu ojcu zamieszkać z nim przez krótki czas i stwierdził, iż myśli, że jest on wciąż niezrównoważony. Brian załamał się i opowiedział o swoich własnych przeżyciach z dzieciństwa, ale dało się odczuć, że coś knuje. Brian zachowywał się coraz dziwniej i dziwniej, więc Bruce powiedział mu, że może powinien on wrócić do szpitala na terapię. Brian w odpowiedzi wykrzyczał, że może było mu tam lepiej, bo był z dala od swojego syna. Bruce po prostu odszedł i pojechał odwiedzić grób matki, ponieważ to była rocznica jej śmierci. Brian podążył tam za nim i ponownie zaczął mówić, jaki to jego syn jest zły i jakim potworem jest. Oboje zaczęli się kłócić, aż w końcu doszło do rękoczynów. Bruce leżał na ziemi, gdy Brian chciał na niego wskoczyć. Wtedy Banner odepchnął ojca nogą, a ten potknął się, wywrócił do tyłu i skręcił kark uderzając o nagrobek Rebecci.
Później Bruce poszedł pracować nad doświadczalną gamma-bombą dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w bazie wojskowej na pustyni w Nowym Meksyku. I tu zaczyna się właściwa historia Hulka.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.