Avalon » Serie komiksowe » Spider-Man: The Osborn Journal » Spider-Man: The Osborn Journal

Spider-Man: The Osborn Journal

Postacie
Streszczenie

Norman Osborn wspomina walkę odbytą przed siedmiu laty ze swoim największym wrogiem, którym jest Spider-Man. Przypomina sobie, jak doprowadził do śmierci ukochanej Parkera, Gwen Stacy, oraz jak w ostatecznym starciu w jego klatkę piersiową wbił się jego glider. Niespodziewanie dla Osborna obudził się w miejskiej kostnicy. Wówczas zorientował się, iż formuła, która dała mu jego zdolności, musiała również zapewnić mu bardzo szybki czynnik regeneracyjny. Gdy zdecydował się opuścić kostnicę zauważył, że został już sporządzony raport autopsyjny, mimo braku oznak badania na jego ciele. Po chwili Norman zobaczył, jak Harry daje koronerowi sporą sumę pieniędzy. Osborn opuściwszy kostnicę zamordował bezdomnego, który miał podobną budowę ciała i dodatkowo zrobił mu na klatce piersiowej taką samą ranę, jaką miał on.

Norman obserwował z ukrycia swój pogrzeb i uświadomił sobie, że teraz nadarza się okazja do błyskawicznego ataku na Parkera. Jednak gdy dotarł do jednego ze swoich magazynów, zorientował się, że Harry przymierza strój Green Goblina i przysięga zemstę na Spider-Manie. Osborn postanowił dać synowi szansę, by stał się mężczyzną. Sam natomiast zdecydował się udać do Europy, by zbudować tam swoje imperium. Na miejscu obserwował z ukrycia wszystkich związanych z Parkerem i swoimi planami. Dzięki swoim kontaktom dowiedział się o istnieniu Loży Scrierów. Grupy ludzi, którzy mieli podobny cel do niego: zdobywać władzę oraz wielkie pieniądze. Po krótkim okresie czasu Norman przejął kontrolę nad tym stowarzyszeniem, mordując ich liderów. Teraz Osborn ma środki, które przerosły jego oczekiwania.

Pięć lat temu Norman dowiedział się o porażce swojego syna w walce z Parkerem i jego osadzeniu w zakładzie. Wówczas Osborn postanowił uruchomić ostateczny plan zniszczenia Petera Parkera. W tym celu wysłał do Nowego Jorku jednego ze swoich Scrierów, by ten nawiązał współpracę z Milesem Warrenem. Dzięki obietnicy udoskonalenia procesu klonowania i zemsty na osobie, która zamordowała jego ukochaną Gwen, Warren stał się pionkiem Osborna. Kolejnym pionkiem Normana został ambitny naukowiec, asystent Warrena, Seward Tranier, którego Scrier przyłapał na kradzieży notatek Milesa dotyczących jego eksperymentów genetycznych.

Klonowanie w wykonaniu Warrena za pierwszym razem dało plon w postaci Parkera z objawami procesu degeneracji, który później przyjął imię Kaine. Kolejnym klonem, tym razem całkowicie udanym, był klon Gwen Stacy. Po pewnym czasie Miles stworzył idealnego klona Petera Parkera. Norman śledził starcie dwóch Spider-Manów na stadionie Shea, które zakończyło się wielką eksplozją. Gdy obaj Parkerzy leżeli nieprzytomni pośród gruzowiska, pojawił się prawdziwy Szakal, który w obawie przed porażką wysłał na stadion swojego klona. Jednym ze swoich urządzeń zaczął sprawdzać, który Parker jest prawdziwy. Następnie temu, który powinien być oryginałem, wstrzyknął środek symulujący śmierć. Jednak Szakal nie miał pojęcia, że Trainer na polecenie Scriera majstrował przy urządzeniu. Chciał, by klon został rozpoznany jako oryginalny Parker – wówczas Warren skupi swoją uwagę na złym celu. Po pewnym czasie Parker zabrał ciało swojego klona i wrzucił do komina fabryki. Zaraz po nim na miejsce przybył Szakal, który wydobył klona z komina i wrzucił tam zwłoki nieudanego klona, by w przyszłości móc go wykorzystać.

Przekonany o tym, iż ma w posiadaniu prawdziwego Petera Parkera, Warren zaprogramował w jego umyśle przeświadczenie, że jest on tylko klonem. Gdy klon wyruszył w podróż, a później nazwał się Ben Reilly, Warren był przekonany, że okradł Spider-Mana z jego tożsamości i życia. Norman postanowił pilnować klona w jego podróży, dlatego za pośrednictwem Scriera przekonał Trainera, by ten czuwał na klonem i stał się jego mentorem.

Rok po starciu Parkera ze swoim klonem Norman rozbudowywał swoją bazę w Europie. Dowiedział się wówczas o pojawieniu się Green Goblina w Nowym Jorku. Gdy myślał, że może Harry przywdział kostium, okazało się, że to był jego psychiatra Bart Hamilton, który później zginął w wybuchu.

Rok później Osborn dowiedział się od jednego ze Scrierów o możliwym powrocie jego wspólnika z dawnych lat, który pomógł mu w budowaniu Osborn Industries. Okazało się, iż to nie Mendel Stromm, a jedynie jeden z jego robotów przegrał starcie ze Spider-Manem. Jednak po pewnym czasie Norman odkrył, ze jego dawny wspólnik przed śmiercią zaaplikował sobie formułę, która płynie w jego żyłach. Rozkazał dostarczyć do Europy ciało Mendela, który mimo stopniowego rozkładu organizmu żył. Osborn umieścił Stromma w specjalnej zbroi, która podtrzymywała jego funkcje życiowe. W zamian za wykorzystanie jego wiedzy z zakresu robotyki, technologii holograficznej oraz urządzeń służących do transportu, obiecał mu pomoc w odbudowie jego ciała. Teraz każdy Scrier będzie miał możliwość pojawiania się znikąd i dawania pozorów posiadania wielkiej mocy.

Gdy wszystko wydawało się iść zgodnie z planem Osborna, ten dowiedział się o pojawieniu się Hobgoblina w Nowym Jorku, który najwyraźniej odkrył jedną z jego kryjówek. Norman był gotowy powrócić i zniszczyć tego osobnika, jednak dowiedział się o istnieniu Judasza Podróżnika. Znał jego pracę nad badaniem natury ludzkiej. Dzięki Scrierowi dowiedział się, że miał on ostatnio poważne załamanie nerwowe, które aktywowało u niego jego zdolności mutanta. Polegają one na manipulowaniu postrzeganiem rzeczywistości u innych osób. Norman dostrzegał w tym człowieku możliwość osiągnięcia wielu celów. Dlatego wysłał Scriera, by się z nim zaprzyjaźnił oraz oddał mu do dyspozycji grupę współpracowników.

Jakiś czas później Norman dowiedział się o ślubie Parkera z Mary Jane. Tymczasem Harry założył rodzinę i ma syna, któremu nadał imię Norman. Jednak rok temu Harry przeżył kolejne załamanie nerwowe. Kolejny raz przywdział strój Green Goblina i rozpoczął kampanię przeciwko Parkerowi. Tym razem zaaplikował sobie nową wersję formuły Stromma, która dawała mu przewagę nad Spider-Manem. Niestety formuła ta była toksyczna i zniszczyła organizm Harry'ego, co poskutkowało jego śmiercią. Norman zdecydował przyspieszyć swoje plany zniszczenia Parkera. Jednak na początku tego roku dowiedział się, że May Parker miała zawał i zapadła w śpiączkę. W tym samym czasie Parker dowiedział się, że zostanie ojcem. Dowiedziawszy się o stanie zdrowia May do miasta przybył Ben Reilly. Śmierć May sprawiła, iż Parker doznał potężnego ciosu emocjonalnego, do którego zmierzał Norman. Gdy doszło do spotkania Parkera z klonem, Osborn uznał, że pora wkroczyć na scenę. Niespodziewanie po pięciu latach pojawił się Szakal i rozpoczął działania przeciwko Spider-Manowi i Scarler Spiderowi. Osborn uznał, że nie może stać na uboczu i zdecydował się powrócić po siedmiu latach do Nowego Jorku. Warren tymczasem dalej był przekonany, że Reilly jest prawdziwym Parkerem i wszystkie jego działania były temu podporządkowane.

Gdy Parker i Reilly zdecydowali, iż muszą poznać prawdę, który z nich jest prawdziwym Parkerem, Osborn postanowił wykorzystać Trainera. Wysłał do niego Gaunta, by ten szantażując Sewarda zmusił go do udostępnienia swojego laboratorium Peterowi i Benowi. Miał tak spreparować urządzenia, by wskazały, iż to Peter jest klonem. Dodatkowo Stromm miał zmusić Trainera do pomocy w odbudowaniu jego ciała.

W międzyczasie został aktywowany program komputerowy noszący nazwę The Legacy Of The Green Goblin, który stworzył Harry Osborn przed śmiercią. Jego celem było zaaplikowanie jego synowi Normanowi formuły, która dała zdolności jego ojcu i dziadkowi. Jednak Harry nie zdawał sobie sprawy, że chciał zaaplikować formułę, która go zabiła. Interwencja Spider-Mana ocaliła życie dziecka. W tym samym czasie pojawił się nowy Green Goblin, wyposażony w nowoczesny kostium zaprojektowany przed śmiercią przez Harry'ego, który walczył z przestępcami. Wściekły Osborn rozkazał Strommowi zlikwidowanie tego osobnika. Ten wykorzystał do tego Arcade'a. Jednak nowy Goblin zdołał uciec z pułapki.

Tymczasem w laboratorium Trainera Parker odkrył, że jest klonem, a jego życie jest wielkim oszustwem. W międzyczasie Szakal rozpoczął finalizację swoich planów. Osborn zdecydował, że musi działać i powstrzymać Warrena przed wymordowaniem ludzkości i zastąpieniem jej klonami. Dlatego, jak przed pięciu laty, wysłał do niego Scriera. Ostatecznie Szakal został zabity, a jego plany powstrzymane. Ku zaskoczeniu Osborna Parker nie załamał się faktem, że jest klonem. Postanowił rozpocząć nowe życie ze swoją małżonką w innym mieście, a rolę Spider-Mana zwrócić Reilly'emu. Norman postanowił działać i zniszczyć szczęście Parkera. W tym celu za pośrednictwem firmy Multivex zakupił fabrykę na terenie, której znajduje się komin z klonem Parkera na dnie. Budowlańcy odkryli po wyburzeniu komina szkielet mający na sobie resztki kostiumu Spider-Mana.

Odkrycie szkieletu sprowadziło Parkera do miasta, by razem z Benem odkryć prawdę, który z nich jest prawdziwym Peterem Parkerem, gdyż teraz pojawiły się nowe wątpliwości co do faktów, które ostatnio odkryli. W tym celu chcieli odszukać Trainera, który w tym czasie zajmował się odbudowywaniem ciała Stromma. Aby Peter i Ben zbyt wcześnie nie odkryli prawdy, gdyż zaczęli się do niej zbliżać, Norman zlecił Strommowi, by wykorzystał kolejnego Hobgoblina i jego oddział najemników Cell-12 do zniechęcenia mężczyzn. Mimo sukcesu tej misji Osborn stracił firmę Multivex.

W tym czasie Scrier poinformował Osborna, że Podróżnik odkrył jego związki ze Strommem i jest bardzo niezadowolony. Norman nakazał zespołowi Judasza zdradzić go i umieścić w śmiertelnej pułapce na dnie basenu. Jednak Parker, który odzyskał moce, uratował Podróżnika. Judasz zdecydował się oddalić w nieznanym kierunku.

Kilka dni później Trainer rozpoczął ostatni etap odbudowy ciała Mendela. Norman, wiedząc, że Mary Jane niebawem zacznie rodzić, zdecydował się na zadanie śmiertelnego ciosu Peterowi Parkerowi. Jutro Peter zapłaci za wszystkie krzywdy, jakie sprowadził na Normana Osborna i jego syna Harry'ego.

Autor: Cyclop83

Galeria numeru

Spider-Man: The Osborn Journal

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.