Avalon » Encyklopedia

Encyklopedia Marvela

A.I.M. (Advanced Idea Mechanics)

Międzynarodowa organizacja zrzeszająca wybitnych naukowców, którzy poświęcają swoje talenty celom powszechnie uważanym za naganne (takim jak produkcja wszelkiego rodzaju broni, eksperymenty biologiczne) oraz ideologii obalenia systemu dla zastąpienia go kultem nauki. Obecnie AIM podzielona jest na dwie frakcje, którym przewodzą Scientist Supreme (aktualnie jest nim Monica Rappaccini) i M.O.D.O.K. Szeregowi działacze AIM noszą charakterystyczne żółte kombinezony, często porównywane ze strojami pszczelarzy.

Adamantium beta

Odmiana prawdziwego adamantium o zmienionej strukturze sieci molekularnej, jaka powstaje w procesie wiązania stopu z kośćmi istot żywych, obdarzonych czynnikiem regeneracyjnym. Po raz pierwszy zaobserwowana w eksperymencie Weapon X.

Adamantium prawdziwe (True Adamantium)

Pierwsza znana odmiana Adamantium, oparta na stopie żelaza i dwóch innych metali (proces produkcji jest ściśle tajny). Uzyskana podczas próby reprodukcji tarczy, jaką posługiwał się Captain America, później zastosowana do budowy pierwszej wersji Ultrona. Jedynym znanym sposobem na zniszczenie tej odmiany stopu jest użycie energii Infinity Gems. Z doświadczenia wiadomo, że przy całej swojej sile, istoty takie jak Thor czy Hulk mogą jedynie nieznacznie uszkodzić przedmioty wykonane z Adamantium.

Adamantium wtórne (Secondary Adamantium)

Tańsza odmiana Adamantium, która jest odporna na uszkodzenia metodami konwencjonalnymi, ale może być zniszczona, gdy zastosowane zostaną siły nadnaturalne (termin ten powstał dla wyjaśnienia, w jaki sposób zniszczone zostały niektóre przedmioty określane jako adamantowe).

Aerie ("Orle Gniazdo")

Aerie to apartament Forge'a na ostatnim piętrze biurowca w Dallas. Siedziba wynalazcy posiada zaawansowane systemy obronne, emitery laserów oraz system holo-projekcji. Orle Gniazdo składa się z kilku pięter, które tworzą unoszące się platformy. Znajduje się tam m.in. basen oraz samotnia Forge'a. Wynalazca zabrał do Orlego Gniazda Storm, gdy jego Neutralizator pozbawił ją mutacyjnych zdolności. Tutaj oboje stoczyli walkę z Dire Wraiths, kilka miesięcy później Storm przybyła do siedziby Forge'a, z prośbą aby wynalazca przywrócił jej zdolności. Budynek został kompletnie zniszczony, gdy podczas "Upadku Mutantów" Forge wraz z X-Men walczył z Adversarym. Biurowiec został odbudowany i Orle Gniazdo ponownie było siedzibą wynalazcy, gdy zajmował się Mystique. Podczas ataku Fitzroy'a górne piętra budynku zostały zniszczone, nie wiadomo, czy i tym razem Forge odbudował Aerie.

Alley ("Aleja")

Aleja była głównym tunelem Morloków, który znajdował się ponad półtora kilometra pod Nowym Jorkiem i przecinał go w całej długości. To tutaj rozegrał się pojedynek Callisto i Storm o przywództwo nad mutantami zamieszkującymi kanały. Aleja była też niemym świadkiem Masakry Mutantów. Ci z Morloków, którzy przetrwali uciekli, niedługo przed wydarzeniami Interno w kanałach "zadomowili się" Marauders. Nie zaczęli jednak jeszcze w pełni korzystać ze swojej nowej bazy, gdy wytropili ich X-Men. Walka przeniosła się na ulice oszalałego Nowego Jorku, gdzie większość z Marauders zginęła. Późnej w Alei i jej okolicach Masque zgromadził ocalałych Morloków. Gdy Michaił Rasputin objął "przywództwo" nad nimi teleportował większość do wymiaru o nazwie Hill ["Wzgórze"] i następnie zatopił tunele. Obecnie Aleja jest opuszczona, jeśli nie liczyć przygodnych gości.

Alpha Flight

Obecnie jest to kanadyjska super-grupa, która miała co najmniej cztery wcielenia. Pierwsze Alpha Flight było sponsorowane przez kanadyjski rząd i nadzorowane przez Departament H. Drugie wcielenie grupy było sponsorowane z prywatnych środków po rozwiązaniu Departamentu H. Trzecia inkarnacja Alpha Flight ponownie była nadzorowana przez rząd kanadyjski, lecz członków grupy kontrolowano i oszukiwano od chwili powstania oddziału. W przeszłości Alpha Flight było zespołem głównym działającym w terenie, grupy Beta i Gamma były zespołami treningowymi, obecnie już nie istnieją. Ostatni skład Alpha Flight była to grupa obdarzonych niezwykłymi zdolnościami Kanadyjczyków dowodzonych przez Waltera Langowskiego, Sasquatcha: Centennial, Major Mapleleaf II, Nemesis IV, Puck II. Wszyscy oprócz Sasquatcha zostali zabici w starciu z Collective. Wolverine miał przewodzić pierwszemu wcieleniu zespołu, lecz lepszą ofertę dostał od profesora Charlesa Xaviera.

Alternatywna przyszłość

Najlepiej byłoby chyba wyjaśnić to jako alternatywną rzeczywistość, istniejącą w bardziej zaawansowanym punkcie czasu. Każdy punkt w czasie i każde wydarzenie stwarza nieokreśloną ilość możliwości, stwarzając tak zwane rozwidlenie linii czasowej, z którego mogą uformować się rzeczywistości oparte na innych wydarzeniach. Obecnie, alternatywne przyszłości są indeksowane na tej samej zasadzie co alternatywne rzeczywistości, a dowiedzione zostało, że nie przestają istnieć nawet, jeśli wydarzenia będące ich źródłem zostały zmienione.

Alternatywna rzeczywistość

Terminem tym określa się inne wymiary leżące w obrębie tego samego Wszechświata, czasami w różnych punktach czasu. Alternatywne rzeczywistości mogą różnić się między sobą znacznie lub prawie niezauważalnie, mogą w nich występować inne prawa przyrody (fizyki, biologii, upływu czasu), być może posiadają także własne satelickie wymiary kieszonkowe (takie jak Negative Zone, Dark Force Dimension czy piekło) jednak ta kwestia nie została sprecyzowana. Alternatywne rzeczywistości są indeksowane według nieznanego klucza, przykładowo klasyczne Uniwersum Marvela oznaczone jest jako świat #616.

Alternatywny Wszechświat

Całkowicie osobny wszechświat, który rządzi się swoimi prawami, jednak może się krzyżować z innymi Wszechświatami na określonych zasadach. W latach dziewięćdziesiątych ustalono, że uniwersa Marvela i DC istnieją jako alternatywne Wszechświaty. Początkowo, za osobny Wszechświat uznawano także uniwersum Ultimate, ale obecnie jego status jest niejasny.

Amfibia (amfiubius, amfibian)

1) Istota zdolna do życia zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym.
2) Mechanizm funkcjonujący zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym.

Android

Maszyna skonstruowana tak, aby jak najbardziej przypominać człowieka. Podobieństwa dotyczą zarówno wyglądu zewnętrznego (choć zdarzają się wyjątki), jak budowy wewnętrznej (mechaniczne odpowiedniki tkanek i narządów) i schematów zachowań, a nawet emocji.

Anihilacja

1) Dosłownie: "unicestwienie", wymazanie czegoś z istnienia; 2) proces fizyczny, w którym cząstka i antycząstka zderzają się ze sobą, a ich łączna masa zostaje przekształcona całkowicie w energię; 3) inaczej "Annihilation War" - wojna na skalę kosmiczną, zapoczątkowana przez inwazję armii Annihilusa z Negative Zone.

Anty-grawiton

Cząstka elementarna o przeciwnym ładunku grawitacyjnym, podstawa oddziaływań antygrawitacyjnych.

Antymateria (antycząstki)

Cząstki elementarne niosące przeciwny ładunek elektryczny przy zachowaniu innych własności fizycznych, spotykane w rodzinach fermionów (np. pozytrony, antykwarki) i hadronów (antyprotony). W świecie Marvela mogą tworzyć złożone struktury materii, a nawet całe Wszechświaty (patrz: Negative Zone), często stosowane są także jako paliwo w statkach kosmicznych, dzięki zastosowaniu anihilacji.

Asgard

Kraina nordyckich bogów, z której pochodzi między innymi Thor. Obecnie opisuje się ją, jako planetoidę, posiadającą atmosferę, która znajduje się w kieszonkowym wymiarze, połączonym ze światem #616. Prawdopodobnie zniszczona całkowicie podczas Ragnarok. Thor zapowiedział odbudowę Asgardu na Ziemi.

Asteroida M

Magneto przekształcił asteroidę w swoją bazę orbitalną. Została ona zniszczona w skutek zdrady Fabiana Corteza, który posłużył się działem plazmowym wystrzelonym z Ziemi. Magneto przetrwał wejście Asteroidy M w atmosferę ziemską, pierwotni Acolytes jednak nie mieli tyle szczęścia.

Astral Plane ("Obszar astralny")

Jest to alternatywny względem naszego wymiar, gdzie cała materia to ektoplazma. W obszarze astralnym odpowiednio uwarunkowane osoby mogą postrzegać energie życiowe oraz świadomości innych. Ci ludzie mogą osiągać ten specyficzny stan ducha środkami parapsychicznymi, psionicznymi oraz magicznymi.

Astralne ciało (astralna postać, astralna forma)

Projekcja energii życiowej, świadomości bądź duszy istoty żywej w formie niematerialnego, zwykle niewidzialnego tworu, złożonego z ektoplazmy. Każda żywa istota posiada ciało astralne, jednak tylko doświadczeni adepci magii oraz telepaci potrafią oddzielić je od ciała fizycznego i manifestować nawet w znacznej odległości od niego.

Atlantyda (Atlantis)

1) Kontynent na obszarze obecnego Oceanu Atlantyckiego, zatopiony około 16. tysięcy lat temu, podczas powtórnego przyjścia Celestian; 2) Królestwo, leżące na kontynencie atlantyckim, którego początki datuje się na 21 tysięcy lat wstecz. Zatopione wraz z wyspą, przetrwało wokół miasta Netheria. Tysiące lat później opanowane przez rasę Homo mermanus, która zbudowała Atlantydę, jaką znamy dzisiaj. Władcą Atlantydy od połowy XX wieku pozostaje Namor The Sub-Mariner.

Attilan

Główne miasto Inhumans, zbudowane na wyspie w pobliżu Atlantydy około 24000 lat p.n.e. Dzięki zaawansowanej technologii, wyspa została wyrwana z posad świata, a samo miasto zmieniało położenie na przestrzeni wieków. Przez długi czas znajdowało się w Himalajach, aż zostało odkryte w połowie XX wieku. Kilkakrotnie zostało zniszczone i odbudowane. Ostatnio znajduje się w tzw. Błękitnej Strefie Księżyca.

Avalon

Magneto stworzył stację kosmiczną z resztek Greymalkinu, stacji Cable'a, przy wykorzystaniu technologii Shi'ar. Placówka służyła jako siedziba Acolytes, do czasu, kiedy Avalon został zniszczony podczas walki Exodusa i Holocausta. Fragmenty Avalonu posłużyły później Cable'owi do zbudowania Providance.

Avengers ("Mściciele")

Najpotężniejsi Bohaterowie Świata. Stacjonujący w Nowym Jorku Avengers są największą i prawdopodobnie najlepszą super-grupą na świecie. Założycielami grupy byli Iron Man, Thor, Wasp, (Gi)Ant-Man oraz Hulk. Przez krótki czas Beast był członkiem Avengers, jednak powrócił do X-Men na krótko przed transformacją Phoenix w Dark Phoenix. Grupa przeszła poważne zmiany po załamaniu nerwowym Scarlet Witch: rezydencja została zniszczona, stary skład rozwiązany, a rządowe wsparcie wycofane. Obecnie, grupa pod nazwą New Avengers, finansowana przez korporację Starka, występuje w składzie: Cap. America, Iron Man, Spider-Man, Spider-Woman, Luke Cage, Sentry, Wolverine.

Avengers Mansion

Rezydencja Avengers, mieszcząca się pod adresem 890 Fifth Avenue, Manhattan, NYC. Początkowo, posiadłość należała do rodziny Starków, dopóki Iron Man (Tony Stark) nie przeznaczył jej na siedzibę grupy bohaterów. Wielokrotnie niszczona i odbudowywana na przestrzeni lat, została pozostawiona w stanie połowicznego zniszczenia po wydarzeniach opisanych w "Avengers: Disassembled" jako pomnik poległych, a bohaterowie przenieśli się do nowej Stark Tower.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.