Wiadomości: Millar vs. cyfrowy komiks

Millar vs. cyfrowy komiks

2011-11-23 18:45:53 - Hotaru - źródło: ComicBookResources

Mark Millar, scenarzysta "Civil War", najlepiej sprzedającego się tytułu ostatniej dekady, a także takich komiksów, jak Kick-Ass czy Superior, zabrał głos w sprawie cyfrowej dystrybucji komiksów.

Szkot uważa, że cyfrowa dystrybucja powinna być tylko i wyłącznie dodatkiem do standardowych kanałów. Twierdzi, że ukazywanie się zeszytów tego samego dnia w wersji cyfrowej i tradycyjnej doprowadzi w szybkim tempie to bankructwa wiele komiksowych sklepów, co w dłuższym okresie odbije się negatywnie na wydawnictwach.

Millar mówi, że wydawcom może się wydawać, że w cyfrowej dystrybucji pozbywają się kosztownego pośredniego ogniwa. Nie widzą jednak, że to ogniwo składa się często z pasjonatów, którzy swoim entuzjazmem i oddaniem do ulubionych tytułów napędzają podaż wśród swoich klientów. To nie to samo, co bezpłciowy boks "Polecamy" na stronie internetowej.

Zdaniem Millara, rynek komiksowy powinien dążyć do modelu znanego z filmów pełnometrażowych. Najpierw obraz trafia do kin, potem na rynek DVD/Blu-Ray, a wreszcie do telewizji. W tej analogii wydania zeszytowe powinny mieć prestiż premier kinowych, wydania zbiorcze to płyty z materiałami dodatkowymi, a dystrybucja cyfrowa to przeznaczony dla sporadycznego czytelnika trzeci obieg.

Szkot przytacza przykłady Kick-Ass i Nemezis. Podczas gdy autorski projekt sprzedaje się średnio w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy, pierwsze numery jego miniserii sprzedały się w nakładach odpowiednio 125 i 83 tysięcy. Scenarzysta uważa, że to tylko i wyłącznie dlatego, że ma dobry kontakt ze sprzedawcami.

Scenarzysta nie jest przeciwny cyfrowej dystrybucji. Uważa jednak, że powinna być na trzecim miejscu po zeszytach i wydaniach zbiorczych. Dlatego jego tytuły na pewno nie będą się ukazywały równolegle w sklepach i w internecie.

millar_digital.jpg

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.