Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Guardians of the Galaxy tom 1 Kosmiczni Avengers

egmont_gotg1.jpg


Powrót Strażników w swojej regularnej serii był przeze mnie długo wyczekiwany. Po wydarzeniach z Thanos Imperative drużyna pojawiała się wyłącznie gościnnie. Zespół powraca, a z nim nowy scenarzysta. I tu zaczynały się obawy. 

Nową serię Strażników przejął Brian Michael Bendis. Scenarzysta znany i ceniony. Jednak posiadający tendencję do pisania zarówno historii wyśmienitych, jak i zwyczajnie miernych. Tutaj na szczęście zaczyna się przyzwoicie. Zaczynamy od poznania originu Star-Lorda, by w kolejnych numerach skoncentrować się na całej grupie, która z miejsca zostaje rzucona w wir wydarzeń, a centrum wszystkiego stoi oczywiście Ziemia. Schemat może i ograny, ale w tym wypadku się on sprawdza. 

Za szatę graficzną odpowiadają Steve McNiven i Sara Pichelli. Rysunki, które oferują, są wyraziste, dynamiczne, świetnie komponują się z dodanymi kolorami. Dołączony do tego tomu zbiór historii z Guardians of the Galaxy: Tommorow's Avengers odbiega poziomem od tej dwójki, ponieważ styl rysowania (za każdą historię odpowiada innych z czterech artystów) jest zupełnie odmienny. I zupełnie nie trafia w moje gusta. 

Słów kilka o polskim wydaniu. Tłumaczenie jest na zadowalającym poziomie, choć w niektórych momentach mógłbym się przyczepić do użycia innego polskiego zamiennika. Samo wydanie, choć w miękkiej oprawie, okładkę ma jednak grubszą niż wnętrze, co jest bardzo pomocne zarówno w czytaniu, jak i przy przechowywaniu. 

Po wielkim sukcesie/ jakim był film "Guardians of the Galaxy", Strażnicy stali się równie popularni, jak Avengers. Cieszy więc ruch Egmontu, by przedstawić w Polsce przygody tej drużyny. Dla kogoś, kto chce zacząć swoją przygodę z Peterem Quillem i jego wesołą gromadką Kosmiczni Avengers będą dobrym miejscem startu. Ocena: 4.5/5.
Sc0agar4k

Guardians of the Galaxy: Strażnicy Galaktyki - Kosmiczni Avengers
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Steve McNiven, Sara Pichelli, Michael Avon Oeming, Ming Doyle, Michael Del Mundo, Yves Bigerel
Wydawnictwo: Egmont
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Rok wydania oryginału: 2012
Liczba stron: 132
Format: 167x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Data wydania: sierpień 2015
Sugerowana cena detaliczna: 39,90 zł

egmont_gotg1a.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.