Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Siódmy: Forbidden Planet

Gdy zbrzydnie Wam już popijanie czarnego Guinnesa i przekonacie się, że na końcu tęczy nie ma żadnego garnca ze złotem, może warto wyruszyć na miasto w poszukiwaniu kolejnego Comics Shopu? Jeśli po drodze zbłądzicie i dotrzecie na Zakazaną Planetę, nie lękajcie się, dobrze trafiliście. Witamy w Forbidden Planet.
Miasto: Dublin Sklep: Forbidden Planet wtp73s.jpg wtp72s.jpg
wtp74s.jpg wtp71s.jpg

Dojazdwtp7maps.jpg
Jak już wiecie z poprzedniego przystanku, w Dublinie warto korzystać z Luasa. Szybki tramwaj przyda się i tym razem. Wysiadając z zielonej linii Luasa, podążacie na północ do końca Grafton Street (czarna kreska na mapie). Gdy skończy Wam się Grafton St., ruszacie ciągle na północ przez Westmoreland Street w stronę mostu nad rzeką. Gdy zobaczycie most, nie rozpędzajcie się zbytnio, bo nie przechodzicie na drugą stronę. Skręcacie w lewo w Aston Quay i cały czas podążacie tą ulicą wzdłuż rzeki, po około 200 metrach po lewej stronie znajdziecie Forbidden Planet - największy Comics Shop Dublina. Dokładny adres to 5-6 Crampton Quay zaznaczony na mapie zieloną strzałką (czarna to Sub City).

Sklep i jego zaopatrzenie
Ciężko opisać ogrom i potencjał tego sklepu. To drugi CS, spośród tych odwiedzonych przeze mnie do tej pory w Europie, który zrobił na mnie takie oszałamiające wrażenie. Zresztą, kogo będę oszukiwał, to najlepszy europejski CS, jaki odwiedziłem do tej pory! Tym razem nie opiszę Wam zbyt dokładnie samej powierzchni sklepu, gdyż byłby to kilkustronicowy referat. Wystarczy, jeśli opiszemy go względem zawartości poziomów. Generalnie poziomy są 3. Pierwszy na wysokości wejścia do sklepu, który zdominowany został przez figurki oraz okazjonalne koszulki.

wtp75s.jpg wtp715s.jpg

Chcecie figurkę Charliego z Losta? Macie. Chcecie figurkę Freddiego Kruegera? Macie. Chcecie figurkę Scofielda? Macie. Chcecie figurkę Chewbacki? Nie ma problemu. Poszukujecie kasku Lorda Vadera? Leży tam, po lewo od wejścia. Oh zapomniałem, przyszliście po figurki komiksowych postaci, to tam na wprost są ich całe dwie ściany. A może chcecie przekozackiego wykluwającego się z jaja Obcego? Nie? Nie zainteresowani, to nic, i tak to mamy.

Skoro napakowaliście już koszyk figurkami, skoczmy na kolejny poziom, trzy schodki wyżej. Tutaj możecie zaopatrzyć się w masę archiwalnych zeszytów ze wszelakich wydawnictw: starannie posegregowane na wysokości miedzy pępkiem a przyrodzeniem [opcja dla osób o wzroście 188cm - Foxdie]; tytuły mocno przecenione i chaotycznie wsadzone w kartony na wysokości łydek [hint - musicie w nich przebierać kucając - Foxdie]. Oprócz tego macie do dyspozycji pół ściany wypełnione mangą, plakaty nie tylko w temacie komiksów, ale również tak kultowych obrazów, jak Scarface i....zgadliście - figurki!

wtp76s.jpg wtp77s.jpg wtp78s.jpg wtp79s.jpg
To teraz schodzimy na sam dół, gdzie czeka na nas ostatni, a zarazem najatrakcyjniejszy poziom. Tę część sklepu podzielono na dwa pomieszczenia. Jedno wypełnione jest głównie książkami o tematyce SF i tym podobnej, dlatego przejdźmy dalej, na ciekawsze tereny. W drugiej części podziemnego poziomu FP znajdziemy półki uginające się pod ciężarem TPB, HC, Essentiali i pojedynczych zeszytów. Długi na kilka metrów dwustronny regał pośrodku wypełniony jest zbiorczymi wydaniami z konkretnymi grzbietami. Z kolei na półkach dookoła pomieszczenia mamy jeden wielki melanż. Aktualne serie, wydania zbiorcze, na szczytowych półkach figurki i wszelkie komiksowe gadżety, jest nawet zimowa niebieska czapeczka z logo Supermana [widoczna na zdjęciach - Foxdie]. Marvel, DC, Vertigo, Image, Wildstorm i masa innych wydawnictw, to wszystko jest tu pod jednym dachem.

wtp710s.jpg wtp711s.jpg wtp717s.jpg wtp712s.jpg wtp713s.jpg

Jeśli czegoś nie znajdziecie w przepastnych zasobach sklepu, możecie zawsze zamówić na miejscu u sprzedawcy lub pisząc na maila (fpdublin@eircom.net). Jeśli chodzi o serie aktualne, to ukazują się tutaj tego samego dnia co w USA, na wydania zbiorcze trzeba jednak czekać dwa tygodnie dłużej.

Sprzedawca
Jak na duży sklep przystało, obsługi jest tu sporo, chociaż ciężko było ich zliczyć. Osobiście rozmawiałem z bossem sklepu, Kevinem i... też nie potrafił wyjaśnić, jak to się dzieje, że komiksy trafiają na półki w Europie tego samego dnia, co w USA. No cóż, jak widać tajemnica pozostaje wciąż nie rozwikłana. Oczywiście z obsługą porozumiewacie się po angielsku. Poniżej znajdziecie wykaz godzin otwarcia w poszczególnych dniach.

Poniedziałek - Środa 10:00-18:00
Czwartek 10:00-19:00
Piątek - Sobota 10:00-18:00
Niedziela 12:00-17:00

wtp714s.jpg wtp716s.jpg wtp718s.jpg wtp717s.jpg wtp720s.jpg
Ceny
W kwestii cen bez większego zaskoczenia. Za każdego dolara zapłacimy jedno euro, aczkolwiek nie wiem, na ile są to dane aktualne. W momencie, gdy odwiedziłem FP, kurs dolara był znacznie wyższy, więc możliwe, że i przelicznik uległ zmianie [niedługo sprawdzę tę kwestię - Foxdie].

Podsumowanie
Forbidden Planet to wzór do naśladowania i klasa sama w sobie. FP jest siecią sklepów, która posiada międzynarodowe doświadczenie i jak widać potrafi z niego korzystać. Klient zostaje zalany ogromną ilością produktów, które stoją na najwyższym poziomie. Niepowtarzalny klimat, świetna obsługa. No Brainer here.

Ocena końcowa: 10/10

Strona Internetowa Sieci Forbidden Planet

Autor: Foxdie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.