Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Strażnicy Galaktyki tom 2

Niniejszy tom to zbieranina trzynastu kolejnych zeszytów serii o przygodach Strażników Galaktyki wydanych pierwotnie w latach 2009-2010. Ładnych dwanaście lat minęło, a dzieło duetu Lanning & Abnett ani trochę się nie zestarzało. No, chyba że uznamy, że zestarzało się jak wino i jest z wiekiem tylko lepsze. Bo mimo upływu tych wszystkich lat, z ręką na sercu przyznam że czytając ten tom bawiłem się wybornie.

Na wstępie powiem, że niestety nie dane mi było czytać „Wojny Królów” i niektóre wątki czy wydarzenia zawarte w tym tomie mogły być dla mnie niezrozumiałe czy też dziwne. Bo warto w tym miejscu zaznaczyć, że drugi tom przygód Strażników zazębia się z wspomnianym chwilę temu eventem opowiadającym o konflikcie Shi'ar z Kree. A to dopiero początek, bo później scenarzyści puszczają lejce wyobraźni, a ich umysły galopują po łąkach pomysłowości i serwują nam naprawdę niezłe cuda na kiju. Są podróże w czasie, są udawane śmierci, kosmiczne zagrożenie że ho ho, konflik z fanatykami religijnymi, powroty do życia... ojej, mnóstwo tego!

Lanning i Abnett bardzo dobrze czują klimat kosmosu Marvela i umiejętnie piszą zarówno pozytywnych jak i negatywnych bohaterów swojej historii. Rzucenie Strażników Galaktyki w wir walki między Imperium Kree a Imperium Shi’ar to nie tylko kolejna przygoda, to początek dalszych perypetii. Wszystko zdaje się być jednym wielkim łańcuchem przyczynowo-skutkowym. Cały komiks aż ocieka akcją, można powiedzieć że to niemal niekończąca się rozwałka. Owszem, niektórzy zarzucali temu tomowi że tej akcji jest za dużo i bohaterowie nie mogli usiąść i pogadać, przedyskutować minionych wydarzeń. Może i coś w tym jest, komiks został nieco ograbiony z wątków obyczajowych ale nie wydaje mi się, że to zepsuło mi lekturę. Dobrze by było bardziej się zagłębić w psychikę poszczególnych bohaterów, ale na szczęście mamy tu drobne wstawki, w których poszczególni bohaterowie komentują bieżące wydarzenia. Coś jak rozmowy w pokoju zwierzeń czy czort wie co. Jest to oczywiście na plus, stanowi to odrobinę humorystycznego akcentu. Bo trzeba przyznać, Strażnicy Galaktyki nie są tak sztywni jak Avengers. 

Scenarzyści zaserwowali kilka niespodziewanych zwrotów akcji, ale nie chcę ich przytaczać, żeby nie spoilerować, kiedy to otwierałem szerzej oczy ze zdziwienia i ze zdwojoną mocą czytałem dalej, żeby zobaczyć jak wydarzenia się dalej potoczą. Z wielkim bólem przyjąłem fakt, że seria tych „Strażników” liczy jedynie dwadzieścia pięć zeszytów... ale pocieszam się, że jeszcze przed nami „Domena Królów” i pewnie nieco później „Imperatyw Thanosa”. Śmiało mogę powiedzieć, że po obu „Anihilacjach” i tych dwóch tomach „Strażników” zaczynam pałać sympatią do kosmosu Marvela.

Może teraz słów kilka o oprawie graficznej. Niestety do gustu nie przypadły mi zeszyty rysowane przez Wesa Craiga. Ma on dość specyficzną kreskę, która bardziej pasuje do kreskówki lub komiksu przeznaczonego dla nieco młodszego czytelnika. Takie jest moje odczucie. Nie mówię, że to są brzydkie czy złe ilustracje, po prostu mi nie przypadły do gustu. O wiele bardziej podobają mi się rysunki Brada Walkera, które w porównaniu z Craigiem wypadają o wiele lepiej. Chociaż jego Rocket i Groot wyglądają momentami dziwnie... 

Polskie wydanie oczywiście wypada bardzo ładnie – jak zawsze – o co zadbało wydawnictwo Egmont. Dobre, jeśli nie bardzo dobre tłumaczenie, twarda oprawa i ładny papier. Wszystko czego może chcieć fan komiksów. Oba tomy bardzo ładnie wyglądają na półce i czekają na kolejnych kosmicznych towarzyszy. Jeśli się zastanawiacie czy sięgnąć po „Strażników” Lanninga i Abnetta, to gorąco polecam!

Dengar

Strażnicy Galaktyki tom 2
Scenariusz: Andy Lanning, Dan Abnett
Rysunki: Wes Craig, Brad Walker
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 312
Cena: 99,99 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.