Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Ms Marvel tom 10 Raz za razem


Lektura dziesiątego tomu Ms Marvel pod tytułem Raz za razem była bardzo przyjemna. To ostatnia część tej serii i zawiera w sobie kilka historii, które zamykają niektóre z dotychczasowych wątków, niektóre przypominają i odświeżają, a jeszcze inne otwierają dla nowego scenarzysty. 

G. Willow Wilson zakończyła swoją przygodę z postacią Kamali, ale na szczęście ta bohaterka na tyle przypadła do gustu czytelnikom, że te nie do końca domknięte wątki i całkiem nowe nie zawodzą i nie budzą niepokoju na przyszłość. Nawet jeśli nowa seria o Kamali nie miałaby zostać wydana w Polsce, to niezakończone przygody głównie dotyczą jej prywatnego życia, które nigdy nie będzie całkowicie rozwiązane – a przynajmniej dopóki wydawnictwo Marvel istnieje.

W Raz za razem nie było zeszytu, który fabularnie byłby pożegnaniem, mimo że ostatni z nich przywrócił artystów, którzy w przeszłości pracowali nad tą serią. Takie zagranie wizualne stosowane jest przy dużych wydarzeniach, jak rocznice lub właśnie zakończenia, jednak to była jedyna oznaka, że coś się u Kamali kończy.

Historie zawarte w tym tomie są ciekawe i nie sprawiają wrażenia wypełniaczy. Pokazują życie Kamali, zarówno bohaterskie jak i prywatne, co było obecne w całej serii od jej początku, więc nie ma żadnych nowych odskoczni czy zagrań fabularnych, które wskazywałyby na zmęczenie materiału. Bogate i dobrze rozwinięte życie bohaterki sprawia, że nie mamy jej dość.

Tłumaczenie Anny Tatarskiej wywoływało uśmiech na mojej twarzy. Użycie slangu było na tyle przystępne, że nie musiałam myśleć, co tłumaczka miała na myśli. Lektura przebiegła płynnie i naturalnie.

Będę zdecydowanie tęsknić za serią o Kamali. Ostatni tom trzyma poziom i nie zamyka definitywnie roli Kamali w większym świecie Marvela, tylko umacnia ją na swojej pozycji jednej z największych bohaterek młodszego pokolenia tego wydawnictwa. 

Pochodnia Fandomu

Ms Marvel tom 10 Raz za razem
Scenariusz: G. Willow Wilson
Rysunki: Nico Leon
Tłumaczenie: Anna Tatarska
liczba stron: 184
cena okładkowa: 49,99 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.