Avalon » Publicystyka » Artykuł

The Nifty Fifty Initiative #14

Tę edycję The Nifty Fifty Initiative w całości sponsoruje literka X.
Tę edycję The Nifty Fifty Initiative w całości sponsoruje literka X.

nifty14_uxm_small.jpg

W X-Men #14 Stana Lee i Jaya Gavina (tak, tak, przedrostek Uncanny pojawił się dopiero równe sto numerów później, w #114!) po raz pierwszy pojawia się motyw pod tytułem "the world hates and fears us, oh, woe is me, I'm gonna go listen to my Linkin Park records", choć może nie użyto dokładnie tych słów. Stary, dobry Bolivar Trask ogłasza, że mutanci zamierzają zawładnąć ludzkością, co – w zrozumiały sposób – wywołuje panikę w społeczeństwie. Żeby ich uspokoić, Trask przedstawia swój najnowszy wynalazek (i najprawdopodobniej jedyny, bo w przeciwieństwie do tego, co o Bolku myślałem ja i pewnie wielu innych, nie był on technikiem-wynalazcą, lecz antropologiem) – armię Sentineli. Wielkie zabójcze roboty to spory orzech do zgryzienia przez X-Men, a gdy do tego dojdzie jeszcze bunt morderczych maszyn i ich chęć zawładnięcia światem, robi się naprawdę gorąco. Swoją drogą, ciekawostka – początkowo podchodziłem do tego numeru jak do zwykłej historyjki z debiutem kolejnego villaina. Och, jakże się myliłem – jak inne komiksy mistrza Stana, ten również pełen był nienachalnych komentarzy na temat społeczeństwa (łatwo manipulowane przez prasę tłumy? Typowy dla totalitaryzmów argument "jedyną metodą, by chronić społeczeństwo, jest całkowita kontrola"?) i największych jego obaw (niespodzianka, Wachowscy nie byli pierwszymi, którzy wpadli na pomysł złych maszyn, które zawładnęły ludzkością, gdy stały się mądrzejsze od człowieka. Chociaż nie mówię też, że pierwszym był Stan). Plus – Lee mówi, co myśli na temat undergroundowych poetów!

nifty14_wx_small.jpg

Kolejny X w zestawieniu należy do Weapon X vol. 2 #14 Franka Tieriego i Johna Paula Leona, zaproponowanego przez Gil Galada. Jest to w istocie interesujące spojrzenie na przeszłość Mistera Sinistera, a w każdym bądź radzie na małą jej część. Poznajemy historię o tym, jak podczas drugiej wojny światowej Essex postanowił sklonować Namora – tylko i wyłącznie dla jaj, albo bardziej po polsku – for teh lulz. Jeśli zastanawiacie się, gdzie jest ów klon, jakże oryginalnie nazwany N2, odpowiedź brzmi – Captain America skopał mu tyłek. To wydarzenie pomogło ewoluować Nate'owi i zmienić go ze zwykłego złego geniusza w masterminda, którego znamy i kochamy (pierwszy, który napisze coś w stylu "Ale Mastermind to zupełnie inna postać, pomyliłeś się", zostanie uderzony w swoją wiekuistą duszę).

Inne czternastki? Demogorgon proponuje Alias #14, w którym kończy się historia o młodej uciekinierce, Darkhold: Pages From The Book Of Sins #14, czyli finał historii z Monstrosity, w którym Louise odkrywa, że ojciec Vicky jest bezpłodny, i X-Factor vol. 3 #14, w którym Madrox postanawia – całkiem dosłownie – poskładać się do kupy. Colossus28, który za odgadnięcie jednego z feature'owanych komiksów wygrywa okejosa, radzi zapoznać się też z Amazing Spider-Man #14, w którym po raz pierwszy pojawia się Green Goblin. Gil Galad poleca też: Bishop: The Last X-Man #14, w którym Bish ostatecznie (i mam na myśli killim-ostatecznie) pokonuje swojego arch-nemesis, Fitzroya, Captain America vol. 5 #14, w którym Bucky z pomocą Cosmic Cube wraca do zmysłów, Deadpool #14, w którym Blind Al, siedząc w pokoju pełnym ostrzy, obiecuje znaleźć dobro w Wilsonie, Iron Fist #14, w którym debiutuje Sabretooth, Iron Man vol. 4 #14, w którym przy okazji Civil War Tony przeprowadza eutanazję na Happym Hoganie, New Mutants #14, w którym Illyana dołącza do zespołu, New Thunderbolts #14, w którym drużyna zreformowanych łotrów pokonuje New Avengers – tylko po to, żeby pokazać, że mogą, Pulse #14, w którym Jessica opowiada swojej córce o tym, jak pierwszy raz spotkała Luke'a i w którym decyduje przyjąć jego oświadczyny (poszłoby jako główne, ale tydzień po Alias? To nie wypada), She-Hulk vol. 2 #14, czyli historia o tym, jak Awesome Android stał się Awesome Andym, i Spider-Man #14, w którym kończy się historia "Sub-City" z Morbiusem i bezdomnymi z podziemi w roli głównej.

To by było na tyle. Za tydzień numer trzydziesty czwarty. Propozycje i uwagi, jak zwykle, można zgłaszać na forum.

S_O
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.