Avalon » Publicystyka » Artykuł

The Nifty Fifty Initiative #4

Tydzień temu przestawiłem same komiksy z ostatniej dekady. Teraz przygotujcie się na "blast from the past".
Tydzień temu przestawiłem same komiksy z ostatniej dekady. Teraz przygotujcie się na "blast from the past".

nifty4_av_small.jpg

Pierwsi na liście są Avengers #4 Stana Lee i Jacka Kirby'ego – jeśli nie kojarzycie, co się wydarzyło w tym komiksie (nawet mimo tego, że okładka jest zaraz na górze), nie macie prawa nazywać się fanami Marvela. Zaczyna się od Namora uciekającego przed Mścicielami, z którymi wdał się w walkę w zeszłym numerze. Becząc, jak to nikt go nie kocha (jak zwykle) Subbie trafia na grupkę Eskimosów czczących zamarzniętą ludzką figurę. Atlantyda zaczyna jedną ze swoich słynnych "sissy tantrums" i wrzuca idola do morza, gdzie ten trafia na ciepłe prądy morskie – i na Avengers, którzy go wyławiają i ku swemu zaskoczeniu odkrywają w nim Captaina Americę. Nie obywa się oczywiście bez nieporozumieniowej walki, po której Capeć retconuje sobie do originu historię z eksplodującym samolotem (kupa śmiechu się z tym wiąże, bo Stan najzwyczajniej w świecie ZAPOMNIAŁ o kilku przygodach Capa, które napisał w latach pięćdziesiątych – i taki jest prawdziwy origin '50s Capa AKA Commie Smashera). Rogers po raz pierwszy od dwudziestu trzydziestu czterdziestu wielu lat wraca do Nowego Jorku, gdzie od razu zostaje rozpoznany przez mieszkańców i bez żadnych problemów zaproszony do hotelu (Avengers gdzieś się w międzyczasie "zapodziali"). Początkowo chce porzucić trykoty, do bólu przejęty śmiercią przyjaciela, ale dzięki Rickowi Jonesowi decyduje się pozostać superherosem i pomaga uratować Avengers najpierw przed pewnym kosmitą, a potem przed samym Namorem... I ci dwaj panowie, mimo wspólnej, kilkuletniej walki przeciw nazistom, nie rozpoznają się nawzajem, ani nawet z niezrozumiałego dla nich samych powodu nie zaprzestają walki na swój widok. No cóż, lekki zawód. Za to Cap zostaje oficjalnie przyjęty do Avengers.

nifty4_ss_small.jpg

Dwa tygodnie temu wspominałem o historii, której głównym motywem była czysta gra pod publiczkę. Ale historia "fanservice'u" sięga znacznie dalej, do lat sześćdziesiątych (trudno powiedzieć, co było pierwsze, ale walka Thinga z Hulkiem w Fantastic Four #25 na pewno jest najsłynniejsza). Jednym z przykładów jest walka Thora z Silver Surferem w Silver Surfer #4 Stana Lee i Johna Buscemy. Jasne, ogólny zarys fabuły jest odtwórczy, Loki wrabia X do zaatakowania Thora, Thor i X walczą przez jakiś czas, po którym X odkrywa, że został oszukany... Ale wykonanie jest ponadprzeciętne. Tak jeśli chodzi o przedstawienie postaci (Thor zapraszający na ucztę nawet nieznajomego, który wyzwał go na pojedynek – to się nazywa klasa!), jak i jeśli mowa o kreskę. Rzadko wspominam tutaj o graficznej stronie komiksów, bo z natury nie zwracam na nią uwagi, o ile jest czytelna i nie karykaturalna (chyba że, no wiecie, w karykaturach), ale Buscema naprawdę się postarał, i tym bardziej można to docenić, jeśli chwilę wcześniej czytało się komiks starszy o "jedyne" pięć lat.

Z innych ciekawych czwórek Dżentelmen zaproponował także New Avengers #4, w którym debiutuje Maria Hill, a nowo zebrana drużyna wyrusza do Savage Landu, oraz (Uncanny) X-Men #4, czyli debiut Brotherhood of Evil Mutants. Sc0agar4k poleca zaś Dark Avengers #4, czyli starcie Dooma z Morganą La Fey i "ściągnięcie" backupu Castle Doom, Thor vol. 3 #4, w którym Blake wyrusza z Lekarzami Bez Granic do Afryki, gdzie jako Thor odnajduje Warriors Three, War of Kings #4, w którym Lilandra próbuje obalić Vulcana, co kończy się dla niej śmiercią, oraz X-Men: Deadly Genesis #4, w którym poznajemy historię "X-Men", którzy jako pierwsi ruszyli na pomoc przyjaciołom uwięzionym na Krakoi – i historię "Kid" Vulcana.

Za tydzień numer szósty. Propozycje, pytania i uwagi możecie zgłaszać na forum.

S_O
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.